Hello Aspirants
Welcome to Online Quant Test in AffairsCloud.com. We are starting Cumulus Course for IBPS PO 2019 Main Exam and we are creating sample questions in Quant section, this type of Question will be asked in IBPS PO 2019!!!
Click Here to View Cumulus Course: IBPS PO 2019 Main
 IBPS PO 2019 Main: GA Test – 7 PM Every Day
 IBPS PO 2019 Main: Reasoning Test – 8 PM Every Day
 IBPS PO 2019 Main: Quant Test – 9 PM Every Day
 IBPS PO 2019 Main: English Test – 10 PM Every Day
Help: Share Our Cumulus Course for IBPS PO 2019 Exam Course page to your Friends & FB Groups
________________________
Quizsummary
0 of 10 questions completed
Questions:
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
Information
All the Best
You have already completed the quiz before. Hence you can not start it again.
Quiz is loading...
You must sign in or sign up to start the quiz.
You have to finish following quiz, to start this quiz:
Results
0 of 10 questions answered correctly
Your time:
Time has elapsed
You have reached 0 of 0 points, (0)
Categories
 Quantitative Aptitude 0%
 1
 2
 3
 4
 5
 6
 7
 8
 9
 10
 Answered
 Review

Question 1 of 10
1. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15): The following bar graph shown the NPA (Non performing assets) ratio of six countries viz. Brazil, China, Russia, South Africa, Korea and India. The total gross loans taken by these countries are given below in the table. Use this information to solve the following questions
( NPA Ratio % = NPA/Total Loan ×100 )
Country Brazil China Russia South Africa Korea India Gross Loan (Lakh Crore) 75 105 88 85 80 102 The ratio between nonperforming assest of India and China is :
Correct
Answer – 4. 26:5
Explanation –
9.1% of 102 : 1.7% of 105Incorrect
Answer – 4. 26:5
Explanation –
9.1% of 102 : 1.7% of 105 
Question 2 of 10
2. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15): The following bar graph shown the NPA (Non performing assets) ratio of six countries viz. Brazil, China, Russia, South Africa, Korea and India. The total gross loans taken by these countries are given below in the table. Use this information to solve the following questions
( NPA Ratio % = NPA/Total Loan ×100 )
Country Brazil China Russia South Africa Korea India Gross Loan (Lakh Crore) 75 105 88 85 80 102 The nonperforming assests of china is approximately what percent of nonperforming assets of South Africa :
Correct
Answer – 2. 66%
Explanation –
(1.7% of 105 )/(3.2% of 85) × 100Incorrect
Answer – 2. 66%
Explanation –
(1.7% of 105 )/(3.2% of 85) × 100 
Question 3 of 10
3. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15): The following bar graph shown the NPA (Non performing assets) ratio of six countries viz. Brazil, China, Russia, South Africa, Korea and India. The total gross loans taken by these countries are given below in the table. Use this information to solve the following questions
( NPA Ratio % = NPA/Total Loan ×100 )
Country Brazil China Russia South Africa Korea India Gross Loan (Lakh Crore) 75 105 88 85 80 102 Find the average of total gross loans of all the six countries is (in lakh Cr) :
Correct
Answer – 1. 89.16%
Explanation –
(75+105+88+85+80+102)/6Incorrect
Answer – 1. 89.16%
Explanation –
(75+105+88+85+80+102)/6 
Question 4 of 10
4. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15): The following bar graph shown the NPA (Non performing assets) ratio of six countries viz. Brazil, China, Russia, South Africa, Korea and India. The total gross loans taken by these countries are given below in the table. Use this information to solve the following questions
( NPA Ratio % = NPA/Total Loan ×100 )
Country Brazil China Russia South Africa Korea India Gross Loan (Lakh Crore) 75 105 88 85 80 102 The difference between nonperforming assests of Korea and India is ( in crore):
Correct
Answer – 1. 216,200
Explanation –
8.9/100 ×80 – 9.1/100 ×102Incorrect
Answer – 1. 216,200
Explanation –
8.9/100 ×80 – 9.1/100 ×102 
Question 5 of 10
5. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeDirections.Q(15): The following bar graph shown the NPA (Non performing assets) ratio of six countries viz. Brazil, China, Russia, South Africa, Korea and India. The total gross loans taken by these countries are given below in the table. Use this information to solve the following questions
( NPA Ratio % = NPA/Total Loan ×100 )
Country Brazil China Russia South Africa Korea India Gross Loan (Lakh Crore) 75 105 88 85 80 102 The nonperforming assets of Brazil and Russia together is approx. What percentage of nonperforming assets of India:
Correct
Answer – 5.118%
Explanation –
(75 ×3.8 +88×9.2)/102×9.1Incorrect
Answer – 5.118%
Explanation –
(75 ×3.8 +88×9.2)/102×9.1 
Question 6 of 10
6. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ(610) Study the table carefully and answer the given questions –
Buses Speed (km/hr) Distance between destinations (in kilometres) Time Required (in hours) P 78 1 and 2 = 702 Q 96 2 and 3 = 3 ¼ R 126 3 and 4 = 4 5/9 S 214 4 and 5 = 5 T 5 and 6 = 360 7 1/2 U 6 and 7 = 722 3 4/5 V 7 and 8 = 440 5 ½ How much time bus V will take to cover the distance between destination 1 to 4 ?
Correct
Answer – 3. 19 17/20 Hr
Explanation –
Distance between 1 to 4 = 702 + 96 . ( 3 ¼) + 126. ( 4 5/9)
Distance between 1to 4 = 1588km
Speed of Bus V = 440/5.5 = 80km/hr
Time taken by V = 1588/80 = 19.85 = 19 17/20 hrIncorrect
Answer – 3. 19 17/20 Hr
Explanation –
Distance between 1 to 4 = 702 + 96 . ( 3 ¼) + 126. ( 4 5/9)
Distance between 1to 4 = 1588km
Speed of Bus V = 440/5.5 = 80km/hr
Time taken by V = 1588/80 = 19.85 = 19 17/20 hr 
Question 7 of 10
7. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ(610) Study the table carefully and answer the given questions –
Buses Speed (km/hr) Distance between destinations (in kilometres) Time Required (in hours) P 78 1 and 2 = 702 Q 96 2 and 3 = 3 ¼ R 126 3 and 4 = 4 5/9 S 214 4 and 5 = 5 T 5 and 6 = 360 7 1/2 U 6 and 7 = 722 3 4/5 V 7 and 8 = 440 5 ½ Bus W covered distance between 4 and 5 at speed of 107km/hr and distance between 5 and 6 at speed 90km/hr. What is the approximate average speed of journey ?
Correct
Answer – 5. 102km/hr
Explanation –
Distance between 4 to 5 = 214×5 = 1070
Time taken from 4 to 5 = 1070/107 = 10hr
Distance between 5 to 6 = 360
Time taken from 5 to 6 = 360/90 = 4 hr
Average speed = (1070+360)/(10+4) = 102km/hr approxIncorrect
Answer – 5. 102km/hr
Explanation –
Distance between 4 to 5 = 214×5 = 1070
Time taken from 4 to 5 = 1070/107 = 10hr
Distance between 5 to 6 = 360
Time taken from 5 to 6 = 360/90 = 4 hr
Average speed = (1070+360)/(10+4) = 102km/hr approx 
Question 8 of 10
8. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ(610) Study the table carefully and answer the given questions –
Buses Speed (km/hr) Distance between destinations (in kilometres) Time Required (in hours) P 78 1 and 2 = 702 Q 96 2 and 3 = 3 ¼ R 126 3 and 4 = 4 5/9 S 214 4 and 5 = 5 T 5 and 6 = 360 7 1/2 U 6 and 7 = 722 3 4/5 V 7 and 8 = 440 5 ½ Bus P goes from 1 till 3 and Bus Q goes from 3 to 1 and they start at the same time . Approximately after how much time will they cross each other ?
Correct
Answer – 5. 5.8 Hr
Explanation –
Distance between 1 to 3 = 702 + 96 . ( 3 ¼)
702+312 = 1014
Relative speed = 78+96= 174km/hr
Time taken = 1014/174 = 5.8 hrIncorrect
Answer – 5. 5.8 Hr
Explanation –
Distance between 1 to 3 = 702 + 96 . ( 3 ¼)
702+312 = 1014
Relative speed = 78+96= 174km/hr
Time taken = 1014/174 = 5.8 hr 
Question 9 of 10
9. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ(610) Study the table carefully and answer the given questions –
Buses Speed (km/hr) Distance between destinations (in kilometres) Time Required (in hours) P 78 1 and 2 = 702 Q 96 2 and 3 = 3 ¼ R 126 3 and 4 = 4 5/9 S 214 4 and 5 = 5 T 5 and 6 = 360 7 1/2 U 6 and 7 = 722 3 4/5 V 7 and 8 = 440 5 ½ The speed of which bus is slowest ?
Correct
Answer – 3. T
Explanation –
360/7.5 = 48km/hrIncorrect
Answer – 3. T
Explanation –
360/7.5 = 48km/hr 
Question 10 of 10
10. Question
1 pointsCategory: Quantitative AptitudeQ(610) Study the table carefully and answer the given questions –
Buses Speed (km/hr) Distance between destinations (in kilometres) Time Required (in hours) P 78 1 and 2 = 702 Q 96 2 and 3 = 3 ¼ R 126 3 and 4 = 4 5/9 S 214 4 and 5 = 5 T 5 and 6 = 360 7 1/2 U 6 and 7 = 722 3 4/5 V 7 and 8 = 440 5 ½ Total distance from 1 to 8 ?
Correct
Answer – 4. 4180
Explanation – 702+312+574+1070+360+722+440 = 4180 kmIncorrect
Answer – 4. 4180
Explanation – 702+312+574+1070+360+722+440 = 4180 km
________________________
Click view Questions button to view Explanation
Note: We are providing unique questions for you to practice well, have a try !!
Ask your doubt in comment section, AC Mod’s ll clear your doubts in caring way.
If you find any mistake, please tell us in the comment section.
Click Here To Buy Data Interpretation Questions PDF 2019